Hedin som säljer Kia får nu konkurrens både i form av Bilia och Förenade bil. Bilia aviserade häromdagen att de börjar med Kia på sju anläggningar, och nu utökar Förenade bil sin representation för märket med en bilanläggning i Borås.
Förutom försäljning av personbilar kommer man att erbjuda Kias nya transportbilsprogram samt begagnade bilar inom konceptet Kia Godkänd. För eftermarknaden finns serviceverkstad med glas, däck, reservdelar och tillbehörsförsäljning.
– Vi har letat efter rätt lokaler en längre tid i Borås, det är mycket som ska stämma när man har höga ambitioner. Med Kias attraktiva modellprogram och kommande nya modeller för både person- och transportbilar är vi övertygade om ökade marknadsandelar på orten, säger Daniel Oscarsson, vd Förenade bil i Göteborg.
Förenade bil startade importen av Kia i början av 90-talet. När tillverkaren Kia tog över importen tio år senare öppnade Förenade bil anläggningen i Sisjön som återförsäljare för Kia i Göteborg, som idag är en av landets största Kia-anläggningar. För dryga tre år sedan köptes återförsäljaren för Kia i Varberg av Förenade bil där de nu bygger en anläggning som invigs nästa år och för tre år sedan öppnade de en anläggning för Kia i Malmö.