Nyheter | 2021-03-24

Nissanfabriken satsar på sol

Nissan planerar enligt ett pressmeddelande för en stor utbyggnad av solpaneler som nästan kommer att tredubbla produktionen av förnybar energi vid deras fabrik i Sunderland, Storbritannien.

Den planerade solcellsanläggningen på 20MW är ett komplement till anläggningens befintliga vindkraftverk på 6,6 MW och solpaneler på 4,75 MW.

Om planen godkänns kommer expansionen av 37 000 solpaneler att resultera i att 20 procent av anläggningens totala energiproduktion kommer att vara förnybar. Det är tillräckligt för att producera alla Nissan Leaf som säljs i Europa.

Nissan har som mål att, till 2050, uppnå koldioxidneutralitet inom hela företagets affärs- och produktscykel. Som ett led i detta arbete kommer alla nya modeller från Nissan att elektrifieras.

 

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.