Nyheter | 2022-03-28

Holmgrens är stora i södra Sverige

Den familjeägda Holmgrens Bil-koncernen med huvudsäte i Jönköping är ett av Sveriges största bilföretag, grundat 1960 av Sonny Holmgren och ännu i hans familjs ägo.

På senare år har Holmgrens Bil-gruppen expanderat till fler orter, samtidigt som man minskat antalet bilmärken som man representerar.
I dag säljer och servar Holmgrens BMW, MINI, MG, Nissan, Ford och Hyundai och har anläggningar på 14 orter i Småland, Blekinge, Skåne, Östergötland, Närke, Sörmland och Västra Götaland.
Företaget expanderar även den satsning på fritidsfordon i form av husbilar, vans/”plåtisar” och husvagnar som man inledde för ett antal år sedan.
I dag har dotterbolaget Holmgrens Fritid anläggningar i Värnamo, Västervik, Växjö och Tenhult (mellan Jönköping och Nässjö).

Peter Lorin

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.

Relaterade artiklar