Folk & Företag | 2022-12-20

Nytt liv i Moskvich

De ryska bilköparna får, i takt med utlandets omfattande ekonomiska sanktioner och stängningen av utlandsägda bilfabriker i Ryssland, allt svårare att köpa utländska alternativ till inhemska Lada.

Nu planeras det dock för ett återupplivande av det gamla sovjetiska bilmärket Moskvich, som på sikt ska tillverka upp till 100 000 bilar per år, varav vissa versioner som EV:s.
Den nya Moskvich ”3” blir en crossover-modell som i princip blir en identisk kopia av motsvarande modell från kinesiska biltillverkaren JAC.

Peter Lorin

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.