Nyheter | 2023-04-17

Förvara delarna rätt!

Hallå där, Johan Eriksson, skadeansvarig på MRF. Nu har det kommit några förtydliganden för förvaring av delar vid skadereparationer (inom Kvalitetssäkrad skadeverkstad), kan du berätta? 

– En av kravpunkterna för kvalitetssäkrad skadeverkstad är att bilen skyddas, till exempel med sittskydd, rattskydd och fotskydd. Delar måste också förvaras så att kundens egendom inte riskerar att  förstöras eller smutsas ner.

Kan du ge några exempel på vad som är tillåtet/inte tillåtet? 

– Tillåtet är följande:

*I bilens kupé får enbart delar förvaras som ryms i en låda/burk som förvaras på bilens golv, ställd på ett golvskydd.

*Delar får förvaras i bilens bagageutrymme om förvaringen sker på ett sådant sätt att både bil och delar skyddas från yttre åverkan eller riskerar att skada/ smutsa ner bilens interiör

*Då delar förvaras i vagn skall samma försiktighetsåtgärder tas

*Delar som förvaras i lokalen skall skyddas från direkt yttre åverkan som svetssprut och slipdamm

*Större delar som höljen rekommenderas att förvaras på ställningar där armarna är beklädda med vaddering

– Ej tillåtet är följande:

*Att ha delar stående/liggande i något av bilens säten

*Att stapla delar på varandra om risk finns att delarna deformeras eller skadas vid förvaring

*Att ha vagnar/delar liggandes direkt på arbetsplatsen oskyddade mot yttre åverkan som damm, svets/slip

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.