Nyheter | 2024-02-23

Fordonsbolaget byter namn

Fordonsbolaget byter namn till Wowto och flyttar samtidigt in i nya lokaler längs E4 norr om Stockholm.

Fordonsbolaget har varit licensierad Honda-återförsäljare och sålt begagnade bilar men satsar nu med det nya namnet enbart på begagnat.

– Vår nya anläggning ska vara ett utflyktsmål för alla i Sverige med bildrömmar, säger Peyman Sabet, vd på Wowto.

Alla kunder som kommer i kontakt med bolaget ska få en “wow-upplevelse”, heter det, oavsett om de besöker bilhallen eller går in på Wowtos sajt.

 

 

 

 

 

 

 

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.