Nyheter | 2026-05-07

Senaste nytt: Hedin slår igen på fyra orter

Hedin lägger ner sina anläggningar i Uppsala, Malmö, Linköping och Lund.

Personalen har nyligen fått information och anläggningarna stänger i sommar.

Nyligen avslöjades att anläggningarna i Karlskoga och Vara skulle lägga ner, och nu är det alltså dags för en ny runda.

Hedins senaste rapport visade en miljard i förlust, så att något måste göras är uppenbart.

– Det stämmer att vi har för avsikt att avveckla fyra av Hedin automotives cirka 120 anläggningar i Sverige: multibrandanläggningarna i Malmö/Jägersro, Linköping, Lund och Uppsala. I Uppsala omfattas dock inte lastbilsverksamheten samt skadeverkstaden utan dessa kommer att drivas vidare som tidigare, säger Hedins presschef Magnus Matsson till Motorbranschen.

– Bakgrunden är koncernens arbete med att konsolidera och vidareutveckla verksamheten, där vi löpande ser över vår struktur, organisation och närvaro på olika orter. Bilmarknaden har under en längre tid präglats av svag efterfrågan och ökad osäkerhet i omvärlden. Det driver ett behov av löpande anpassning i hela branschen, både hos tillverkare och återförsäljare. I en sådan miljö behöver vi löpande anpassa och utveckla vårt nätverk. De här förändringarna är ett uttryck för att vi agerar för att stärka Hedin automotive som helhet, och skapa bättre förutsättningar för verksamheten framåt, fortsätter han.

– Berörda medarbetare på respektive anläggning har informerats om dessa planerade förändringar. Nu fortsätter processen lokalt i dialog med fackliga representanter, i enlighet med gällande regelverk, för att säkerställa att förändringarna hanteras på ett korrekt och respektfullt sätt.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

EBD • Annons

En riktigt bra däckaffär

Vuxit ur däckhotellet? Eller saknar ni däck­hotell, men vill inte tappa däckkunderna? Det finns en lösning!