Nyheter | 2026-09-01

Augustistatistik: tudelad marknad

Nyregistreringarna av personbilar ökade i augusti och elbilarna fortsatte stärka sin ställning på den svenska marknaden. Samtidigt var utvecklingen tudelad. Lätta lastbilar visade fortsatt återhämtning, medan tunga lastbilar och bussar minskade jämfört med samma månad i fjol.

Under augusti registrerades 22 584 nya personbilar, vilket motsvarar en ökning med tolv procent jämfört med samma månad i fjol. Hittills i år ligger personbilsmarknaden därmed två procent över motsvarande period förra året.

Elbilarna fortsätter ta andelar, i augusti uppgick elbilsandelen till 45 procent, jämfört med 34 procent samma månad i fjol. I volym motsvarar det en ökning med 49 procent. Hittills i år står elbilarna för 42 procent av nyregistreringarna, jämfört med 35 procent under samma period i fjol. Utvecklingen drivs av flera nya modeller i fler kundsegment och av en återhämtning av privatmarknaden. Under årets första åtta månader har privatkundernas andel av elbilsregistreringarna ökat från 32 procent till 39 procent och bland dem finansieras nära två av tre genom privatleasing. 

– Att elbilarna stärker sin ställning på den svenska marknaden visar nu att utbudet möter efterfrågan i fler kundsegment, samtidigt som privatkundernas intresse för elbilar fortsätter att öka. Privatleasing spelar en viktig roll i omställningen genom att göra elbilen tillgänglig för fler hushåll, säger Jessica Alenius, vd på Mobility Sweden.

Efter den långa perioden, maj 2024 till augusti 2025, med vikande nyregistreringar, fortsätter marknaden för lätta lastbilar återhämta sig. I augusti registrerades 3 145 nya lätta lastbilar, en ökning med 27 procent jämfört med samma månad i fjol. Hittills i år har lätta lastbilssegmentet en uppgång med 20 procent. Andelen eldrivna lätta lastbilar uppgick till 30 procent i augusti, vilket var nästan en fördubbling jämfört med i fjol. Den stora ökningen förklaras delvis av att augusti i fjol var en svag månad för eldrivna lätta lastbilar. Hittills i år uppgår andelen eldrivna till 26 procent, jämfört med 23 procent förra året.

– Återhämtningen för lätta lastbilar fortsätter. Tillsammans med den växande andelen eldrivna fordon visar det tydligt att både investeringarna och omställningsviljan finns på marknaden, fortsätter Jessica Alenius.

För tunga lastbilar uppgick månadens utfall till 351 fordon, vilket är en minskning med sju procent. Hittills i år ligger segmentet däremot nära fjolårets nivå, med en marginell nedgång. Elandelen uppgår till 13 procent i augusti och hittills i år är var tionde ny lastbil eldriven.

– Inom det tunga lastbilssegmentet ser vi i år stabilisering, efter ett kännbart marknadstapp under 2025. Samtidigt stärker elektrifieringen sin position men takten behöver öka både för transportsektorns konkurrenskraft och klimatomställningen, menar Jessica Alenius. 

I augusti registrerades 106 nya bussar, vilket är 59 procent färre än samma månad i fjol. Hittills i år har bussarna en minskning med 44 procent. Nedgången, både i augusti och hittills i år, ska samtidigt ses mot bakgrund av den starka utvecklingen under 2025, då marknaden påverkades av återhämtade leveranser efter tidigare leveransproblem. Därtill påverkas bussmarknaden i hög grad av kollektivtrafikens upphandlingscykler, vilket kan ge stora variationer mellan enskilda månader och år. Hittills i år är ungefär varannan ny buss eldriven.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.