Hallå där, Rebecca Nohlgren, marknadsansvarig på Toveks bil
Ni har just ordnat ett Formel1-evenemang i hallen!
– Ja, i samband med Audis satsning på Formel 1 har vi som återförsäljare fått möjlighet att boka Audi Sveriges R26 och skapa egna evenemang kring bilen. Det blev en helkväll i vår Audi-anläggning i Skövde där vi bjöd in 200 befintliga och potentiella Audi-kunder och gäster. Jörgen Wedefelt, Sverigechef för Audi, berättade om Audis väg in i Formel 1 och tankarna bakom satsningen. Det blev också racingsimulator, tilltugg, tävlingar och några överraskningar.

– Tidigare samma dag samlade vi ett 40-tal vd:ar, företagsägare och andra beslutsfattare från regionen till en lunchträff med fokus på affärsverksamhet och nätverk. Jörgen Wedefelt deltog även där.
Hur kommer det sig att ni gjorde detta?
– Vi kände direkt att vi ville ta vara på möjligheten och göra mer än att bara ställa bilen i hallen. Formel 1 har enorm dragningskraft just nu och det märker vi verkligen på intresset. Framför allt ville vi skapa en upplevelse som våra gäster kommer ihåg och samtidigt stärka relationen till både befintliga och potentiella kunder. Vi hoppas också skapa nya kontakter och affärsmöjligheter som lever vidare efter evenemanget. Och det är såklart väldigt roligt att se vilken dragningskraft Formel 1 har. Att vi genom riktade inbjudningar kan samla 200 personer i en bilhall en torsdag säger ändå en del om intresset just nu. Vi gör också en liknande fest i Borås den 11 oktober.
