Artiklar | 2019-06-07

Japanska kastrulljätten satsar på robotbussar

Den japanska butikskedjan Muji säljer i vanliga fall kastruller, bestick och prylar för heminredning.
Nu ger man sig in i en helt ny bransch: Självkörande bussar.

Företaget Muji har mer än 656 butiker över hela världen, bland annat i Stockholm, och är känt för sin enkla och spartanska design.
Man började med att sälja kastruller och annan köksutrustning men butikerna har i dag nästan allt du behöver till heminredningen.
Nu storsatsar man på en helt ny bransch: Självkörande bussar.
Den första modellen heter Gacha och har plats för tio sittande och sex stående passagerare.
Muji samarbetar med det finska företaget Sensible 4 och man kommer att börja testa de första fordonen i tre städer redan under 2019.
Redan från början satsar man på att skapa en helt ny typ av robotbussar som är vädersäkra.
– Självkörande fordon kan inte bli vanliga innan man försäkrat sig om att teknologin fungerar i alla klimat, säger Sensible 4:s vd Harri Santamala.
Text Mikael Jägerbrand / Foto Muji

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.

Relaterade artiklar