Folk & Företag | 2019-07-24

Kraftig ökning spås elbilar

En ny EU-rapport förutspår att antalet tillgängliga nya elektriska och hybrid-plug-in-bilmodeller på marknaden kommer att öka från 60 vid nyåret 2018/2019 till 214 år 2021.

EU-studien räknar med att det 2021 ska finnas 92 rena elbils-modeller och ytterligare 118 hybrid-plug-in-modeller tillgängliga på EU-marknaden.
I så fall skulle det betyda att 22 procent av alla nya bilmodeller i EU-länderna skulle vara antingen elbilar eller plug-in-hybrider år 2021.
EU-rapporten betonar också att prisnivåerna för bilar med alternativa bränslen och antalet tillgängliga laddnings-punkter är av avgörande betydelse i sammanhanget.
/Peter Lorin

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.

Relaterade artiklar