Folk & Företag | 2020-11-02

Ny form av långtidsleasing

LeasePlan och bildelningsplattformen GoMore i Sverige erbjuder konsumenter långtidsleasing med möjlighet att hyra ut sin bil till andra ett par timmar eller dagar i månaden. För LeasePlan i Sverige innebär partnerskapet med GoMore ett första steg in på privatmarknaden.

Bilen leasas operationellt genom LeasePlan och bilarna kan delas nyckelfritt på GoMore; den som bokar bilen via GoMore kan öppna och låsa direkt via en app utan att bilnycklar fysiskt behöver överlämnas. Som exempel nämns en kund som långtidsleasar en ny Mercedes A-Class från 3 800 kronor i månaden via LeasePlan och GoMore, och samtidigt hyr ut bilen sex dagar i månaden skulle tjäna 2 000 kronor varje månad på sin uthyrning.

LeasePlan och GoMore har liknande partnerskap på andra marknader, där ibland i Danmark där över 1 000 bilar leasas och hyrs ut redan i dag.

 

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Relaterade artiklar