Folk & Företag | 2020-06-09

Opels svenska handlarnät …

… har ännu stora luckor i flera större och mellanstora städer runtom i landet.

Generalagenten K W Bruun, med svenskt säte i Malmö och som även är generalagent för Citroën, Peugeot och DS i Sverige, saknar fortfarande återförsäljare på viktiga orter som exempelvis Västerås, Eskilstuna, Jönköping, Kalmar, Skövde, Sundsvall, Östersund, Borlänge och Borås.

Nyligen fick dock Opel en ny fullservice-anläggning i Norrköping i form av Bråviken Bil.
Företaget har cirka 20 anställda, startades 2012 och drivs och ägs av Tore Halvdansson och Lennart Sundin. Bråviken Bil är även återförsäljare och serviceverkstad för Peugeot.

I Jönköping föl Opel bort ganska nyligen i samband med att Holmgrens Bil-koncernen helt slutade att sälja Opel, medan Kalmars Opel-försäljning upphörde vid senaste årsskiftet som en följd av tidigare Smålands Motors omstrukturering.

Eskilstuna har under flera år saknat en Opelhandlare, medan grannstaden Västerås tappade sin mångåriga Opel-återförsäljare Bertil Björkman Bil avvecklade verksamheten på Tunbytorp för att i stället satsa på sin nya Kia-anläggning i Erikslund.

/PL

 

Läs Så tror hushållen om bilpriserna

Läs Här finns hungriga jobbsökande

Ing-Cathrin Nilsson

One Comment

JH

Bertil Björkman Bil gick inte i konkurs. De gjorde dock en kontrollerad avvecklingen av verksamheten på Tunbytorp i Västerås och satsade på sin nya Kia-anläggning i Erikslund istället.

Svara

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Relaterade artiklar