Nyheter | 2021-11-18

Nytt märke till Sverige

Kinesiska Xpeng Motors etablerar nu sin verksamhet i Sverige, Danmark och Nederländerna, som ett nästa steg i sin europeiska expansionsresa. Deras elbilar introduceras på ländernas marknader i början av 2022.

– Det här är ett stort steg för Xpeng och vi ser fram emot att arbeta på plats inom dessa marknader för att kunna vara nära våra kunder. Vi kommer att presentera fler spännande nyheter för den europeiska regionen väldigt snart, säger Xiaopeng He, vd på Xpeng.

Xpeng Motors grundades 2015 och har utöver elbilar elektriska flygfarkoster och robotar.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.

Relaterade artiklar