Folk & Företag | 2019-08-31

Dubbla Ivecopremiärer för Lidbil i Vara

Lidbil i Vara är ny auktoriserad återförsäljare och serviceverkstad för Iveco Dailys modellprogram för transportbilar. Samtidigt är det Sverige-premiär för nya Iveco Daily. Med Ivecobreddar och tydliggör Lidbil sin satsning på transportbilar.
Försäljning och service kommer ske från fullservice-anläggningen i Vara, men marknadsområdet sträcker sig över hela forna Skaraborgs län. Fokus kommer att ligga på Iveco Daily med dess utbud av mer än 8 000 modellvarianter, från 3,5-7,2 ton. Försäljningen kommer att skötas av Håkan Remmert.


På bilden syns fr v Erik Andersson, styrelseordförande för Lidbil, Anders Nilsson, försäljningsdirektör och John Sklander, network manager på Iveco och Håkan Remmert, nya säljare på Lidbil.
Foto Stefan Lindblom

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.

Relaterade artiklar