… köptes som vi tidigare berättat om, den 1 oktober av Bilkompaniet-koncernen i Mora, som även har anläggningar i Leksand och Malung i Dalarna.
Nu är det dessutom klart med att Wikmans Bil i Gävle från december i år även börjar med försäljning och service av Mercedes Vans transportbilar, som tidigare har representerats av Malte Månson-koncernens anläggning i Gävle.
Malte Månson blir dock kvar som återförsäljare och serviceverkstad för Mercedes tunga fordon på orten.
Enligt Bilkompaniets vd Jonas Estéen är det ännu inte klart huruvida man eventuellt kommer att byta Wikmans Bils företagsnamn senare.
/Peter Lorin
Annons
Ing-Cathrin Nilsson
Autopix • Annons
Så fångar de köparens uppmärksamhet
Kyvik Auto har byggt upp en av Norges snabbast växande oberoende begagnatbilverksamheter, och de har bara börjat.
Relaterade artiklar
Annons
Annons
Annons