Folk & Företag | 2019-11-09

Wikmans Bil i Gävle …

… köptes som vi tidigare berättat om, den 1 oktober av Bilkompaniet-koncernen i Mora, som även har anläggningar i Leksand och Malung i Dalarna.
Nu är det dessutom klart med att Wikmans Bil i Gävle från december i år även börjar med försäljning och service av Mercedes Vans transportbilar, som tidigare har representerats av Malte Månson-koncernens anläggning i Gävle.
Malte Månson blir dock kvar som återförsäljare och serviceverkstad för Mercedes tunga fordon på orten.
Enligt Bilkompaniets vd Jonas Estéen är det ännu inte klart huruvida man eventuellt kommer att byta Wikmans Bils företagsnamn senare.
/Peter Lorin

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.

Relaterade artiklar