Det börjar dra ihop sig till Automässan, mötesplatsen för verkstäder som hålls vart tredje år i Göteborg. Denna gång lanseras ett nytt upplevelseområde – Prova på branschen – där unga, studerande och yrkesväxlare får möjlighet att testa verkliga arbetsmoment. Satsningen är ett konkret svar på den växande kompetensbristen i branschen.
I det nya området, som består av ett 10-tal stationer, får besökarna prova på praktiska arbetsmoment från olika yrkesroller i branschen. Alla aktiviteter genomförs med handledning av branschkunniga yrkespersoner.
– Branschen är i förändring. Det traditionella hantverket finns kvar, men kompletteras nu med alltmer avancerad teknik och digitala lösningar. Det vill vi lyfta fram, säger Johnny Bräster, ordförande i Svenska fordonsbranschen.
Prova på branschen riktar sig till gymnasieelever, vuxenstuderande, arbetssökande, yrkesväxlare och Automässans besökare.
Initiativet drivs gemensamt av branschorganisationerna MRF, Svenska fordonsbranschen, Fordonsverkstadsutrustarna, Transportföretagen och Däckspecialisternas riksförbund i samarbete med Svenska mässan . Målet är att visa att branschen utvecklas med nya yrkesroller och att vägen in kan börja på Automässan.
Automässan 2026 arrangeras den 14–17 januari på Svenska mässan i Göteborg. Prova på branschen är öppet alla mässdagar.
Kommentera