Nyheter | 2025-10-09

Automässan växlar upp

Det börjar dra ihop sig till Automässan, mötesplatsen för verkstäder som hålls vart tredje år i Göteborg. Denna gång lanseras ett nytt upplevelseområde – Prova på branschen – där unga, studerande och yrkesväxlare får möjlighet att testa verkliga arbetsmoment. Satsningen är ett konkret svar på den växande kompetensbristen i branschen.

I det nya området, som består av ett 10-tal stationer, får besökarna prova på praktiska arbetsmoment från olika yrkesroller i branschen. Alla aktiviteter genomförs med handledning av branschkunniga yrkespersoner.

– Branschen är i förändring. Det traditionella hantverket finns kvar, men kompletteras nu med alltmer avancerad teknik och digitala lösningar. Det vill vi lyfta fram, säger Johnny Bräster, ordförande i Svenska fordonsbranschen.

Prova på branschen riktar sig till gymnasieelever, vuxenstuderande, arbetssökande, yrkesväxlare och Automässans besökare.

Initiativet drivs gemensamt av branschorganisationerna MRF, Svenska fordonsbranschen, Fordonsverkstadsutrustarna, Transportföretagen och Däckspecialisternas riksförbund i samarbete med Svenska mässan . Målet är att visa att branschen utvecklas med nya yrkesroller och att vägen in kan börja på Automässan.

Automässan 2026 arrangeras den 14–17 januari på Svenska mässan i Göteborg. Prova på branschen är öppet alla mässdagar.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.

Relaterade artiklar