Nyheter | 2020-06-11

Bäst i Yrkesprovet

Transportföretagens Yrkesprov för avgångselever på gymnasiet har kunnat slutföras coronaanpassat i kategorierna maskin-, lastbils- och personbilsreparatör. 936 elever från 90 gymnasieskolor gjorde provet.

Skolorna med högst provpoäng blev Jämtlands Gymnasium Fyrvalla, Östersund, Proffsgymnasiet i Örebro och Sollefteå Gymnasium, Sollefteå, sistnämnda med en elev med högst poäng i landet.


Wille Jonsson, på bilden ovan, var bäst i den största gruppen, personbilsmekaniker, där 698 elever deltog. Har framtiden utstakad som personlig servicetekniker på Bilbolaget i Östersund. Nyligen presterade Wille också toppresultat i tävlingen Volvo Vista Next generation.

 

Läs om Motorcykeln som är skapad med 3d-skrivare

Läs Här finns hungriga jobbsökande

Ing-Cathrin Nilsson

One Comment

Tomas Andersson

Personbilsprovet hade 96 i maxpoäng, medan maskin- respektive lastbilsreparatörer hade tre moduler fler (11) och högre maxpoäng: 132.
Procentuellt var alltså Wille överlägset bäst, med 92.7% rätt.
Jämfört med högsta resultat för lastbilsreparatör 83.3% och maskinreparatör 74.2% rätt.

Svara

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.