Nyheter | 2021-06-02

Elever gjorde yrkesprov

Mellan den 12 april och 24 maj gjorde över 1 600 elever från drygt 100 gymnasieskolor runtom i landet Transportföretagens yrkesprov och diagnosprov. Proven omfattar de tre grenarna maskinteknik, lastbilsteknik och personbilsteknik, och riktar sig till elever på fordons- och transportprogrammet.

Genom att delta i yrkesprovet får eleverna ett intyg som visar vilka moduler eleven har klarat samt vilka moduler yrkesprovet innehåller.

De tre bästa eleverna i årets yrkesprov har läst till maskinmekaniker på Nobelgymnasiet, lastbilsmekaniker på Törnströmska gymnasiet och personbilsmekaniker på Jämtlands gymnasium i Fyrvalla.

Stort grattis!

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.