Nyheter | 2021-12-03

Bilia säljer sju anläggningar

Bilia har träffat avtal om att sälja fyra anläggningar i Skaraborg till Bröderna Brandt Personbilar AB.

Försäljningen avser anläggningarna i Skövde, Falköping, Mariestad och Skara. De bedriver försäljning av nya bilar, begagnade bilar samt serviceverksamhet för Volvo och Renault. Försäljningen inkluderar även en drivmedelsstation i Tidaholm. Försäljningen förväntas träda i kraft den 1 februari 2022, under förutsättning att den godkänns av Konkurrensverket.

Bilia säljer också tre anläggningar i Norge, i Oslo-området, till det nyetablerade bolaget Volvo Car Stor-Oslo AS.

De tre anläggningarna finns i Økern, Fornebu och Lillestrøm och bedriver försäljning av nya bilar, begagnade bilar samt serviceverksamhet för Volvo-bilar.

Försäljningen förväntas gå i hamn den 1 juli 2022, om den godkänns av den norska konkurrensmyndigheten.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.

Relaterade artiklar