Folk & Företag | 2018-10-03

Ford-lucka i Örebro

Örebro har sedan en tid saknat en Ford-återförsäljare. Fram tills nyligen var planen att Pågen-gruppens investmentbolag Vittfarne Invest skulle etablera en ny Ford Store-anläggning i staden. Svenska Ford Motor Companys informationschef Erik Lindham berättar dock nu att Vittfarne dragit sig ur projektet och att Ford därför arbetar med en annan etableringslösning i Örebro.
Vittfarne Invest köpte 2016 Ford-återförsäljaren Hermibil och har i dag Ford-anläggningar under namnet Hermibil i Växjö, Västerås och Enköping.   /PL

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.

Relaterade artiklar