Artiklar & backstage | 2020-08-21

Här är fotbolls-VM:s stora stjärnor: Bilarna!

Det är mer än två år kvar tills det är dags för fotbolls-VM. Men vi kan redan nu avgöra de stora stjärnorna: elektriska fordon från Volkswagen och Scania.   

Det är mer än två år tills det är dags för ett av världens största idrottsevenemang: fotbolls-VM. Turneringen börjar i november 2022 i ökenlandet Qatar.
Trots att det inte ens är avgjort vilka länder som kommer att delta så kan vi redan nu presentera två av vinnarna: Volkswagen och Scania. 

Arrangörerna presenterade nyligen sin satsning på miljövänliga transporter under den månadslånga tävlingen.
Man beräknar att en miljon fotbollsälskare kommer att besöka landet och målet är att en fjärdedel av transporterna kommer att skötas av miljövänliga fordon. 

En stor del av trafiken kommer att göras via en nybyggd tunnelbana men man kommer också att använda ett stort antal elektriska fordon.
För små grupper kommer man att använda kommande Volkswagen ID Buzz som har plats för fyra passagerare. VM har beställt 35 självkörande varianter av den här nya versionen av folkabussen.
När man ska köra lite större grupper kommer det att vara elektriska Scania-bussar som gäller. 

Enligt VM-arrangören blir det här den första VM-turneringen som använder elektriska fordon för att transportera fans. 

Text Mikael Jägerbrand / Foto AFL Architects, Volkswagen, Scania CV AB

 

Läs mer om storsatsning på robottaxi

Läs om Chevrolets nya eltruckar

 

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Relaterade artiklar