Nyheter | 2022-11-02

Här tas äldres erfarenhet till vara

Det är svårt att hitta mekaniker, kanske speciellt för tunga fordon och bussar. Men lyfter man blicken lite grann går det att hitta kompetent arbetskraft som inte ens behöver läras upp. Samtidigt kan man skapa en meningsfull tillvaro för en pensionär som vill fortsätta jobba.

Foto Hans Bister

Veteranpoolen är ett rekryteringsföretag inriktat på äldre personer, som vänder sig till olika företag, även inom vår bransch.

Rikard Skoglund, Veteranpoolen Huddinge, berättar:

– Vi finns i hela Sverige och just jag ansvarar för Huddinge, som är ett ganska stort distrikt. Vi har omkring 185 veteraner i just vårt register, mellan 63 och 82 år, med vitt skilda arbetslivserfarenheter, men som alla vill fortsätta jobba ett tag till. De vill både tjäna lite extra pengar och träffa andra människor, det sociala är en viktig del.

Han och hans medarbetare besöker två-fyra företag i veckan och berättar att de finns och vad de kan erbjuda.

– När vi kom till Busmarket Service med kontor i Sundbyberg och Huddinge blev de väldigt intresserade. De hade stort behov av mekaniker och hade letat utan resultat på flera håll. Vi fick uppdraget att hitta personalen de behövde.

Patrik Hedberg är verksamhetsansvarig på Busmarket Service och Velimir Jurkovic är verkstadschef.

Verkstaden utför service, reparationer, plåt och lack, inredningar och allt annat som har med tunga fordon och framför allt bussar att göra. Här finns en modern lackbox och verkstad med sex platser för 18-metersbussar. Man tillverkar egna balkar och plastdetaljer och hämtar reservdelar från en egen demonteringsanläggning.

– Vi har den senaste tiden fått fler jobb än ordinarie personal hinner med, och vi behöver kompetent personal som kan hjälpa oss. Vi håller kvar våra egna anställda som egentligen gått i pension, så länge det går. Där finns erfarenheten. Men vi behöver bli fler, och hinner inte lära upp nya rekryter. Vi hoppas på det här sättet kunna hitta mer eller mindre självgående personal från början, säger Patrik Hedberg.

– Det är svårt att få tag i mekaniker generellt och just bussmekaniker finns inte att hitta, fyller Velimir Jurkovic i.

–  De som söker via våra jobbannonser är oftast bilmekaniker och det är inte riktigt samma sak. Bussar är betydligt mer komplicerade än personbilar. Vi vill gärna tro att äldre arbetskraft besitter en hel del erfarenhet och kunskap som vi efterfrågar.

För att hitta veteranerna annonserar Veteranpoolen på sociala medier och i tidningar, samt värvar vänner till redan anslutna.

– Vi rekryterar året runt, berättar Rikard Skoglund.

Nu har han letat fram två äldre mekaniker i registret, som han snart skall presentera för Busmarket. Han är säker på att utfallet blir gott.

– Jag hoppas och tror på dem båda – den ena har jobbat som lastbilsmekaniker, den andra som bussmekaniker. Den sortens fordon kräver lite annan kompetens än personbilar. Vi brukar oftast hitta rätt i de kandidater vi presenterar och såväl veteranerna som företagen brukar bli nöjda.

 

 

 

 

 

 

 

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.