Nyheter | 2023-12-15

Hedin köper Fords import- och distributionsverksamhet i Finland

Hedin mobility group och Ford motor company har tecknat ett icke-bindande samförståndsavtal avseende förvärv av Fords nationella försäljningsbolag i Finland. Genom transaktionen, som förväntas slutföras runt nästa årsskifte, kommer Hedin att ta över verksamheten för import och distribution av Ford personbilar, transportbilar samt reservdelar och tillbehör på den finska marknaden.

På den finska marknaden driver återförsäljargruppen Hedin Automotive för närvarande Ford-anläggningar i Helsingfors, Reso, Esbo, Borgå, Varkaus och Björneborg med en andel på 23 procent av Fords försäljning i landet. Ford har för närvarande totalt 34 anläggningar, 16 auktoriserade serviceverkstäder samt fyra reservdelspartners i Finland och har sålt nästan 5 000 fordon sedan januari 2023.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.