Nyheter | 2021-09-23

Hudikföretag köper Ljusdalsaktör

Hedström Bil i Hudiksvall har köpt Ljusdals Bilgalleri i grannorten Ljusdal.

Det är Pelle Andersson som sedan 1997 ägt och drivit Ljusdals Bilgalleri med försäljning och service av Citroen och Isuzu. Härom året flyttade företaget in i en ny anläggning på orten.
Hedström Bil i Hudiksvall grundades 1958 och ägs och drivs i dag av Stefan Hedström med försäljning och service för Citroen och KIA.
Företaget har sålt Citroen sedan 1968 och KIA sedan 2009.
I Ljusdal övertas servicen för Citroen och Isuzu av nystartade Sundins Bilservice, som ägs och drivs av Andreas Sundin, tidigare verkstadschef hos Ljusdals Bilgalleri. Sundins Bilservice är även ansluten till Mekonomen-kedjan.
Isuzu-försäljningen upphör nu i Ljusdal, men tas över av Sellmans Bil i grannorten Hudiksvall, som sedan tidigare även representerar Nissan och Subaru i Hudiksvall.

Peter Lorin

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.