Folk & Företag | 2020-04-06

J Bil + Holmgrens = sant

Holmgrens Bil går in som delägare i Stockholmsbaserade J Bil genom köp av 49 procent av aktierna. Samtidigt förvärvar J Bil Holmgrens verksamheter i Göteborg.
J Bil säljer Mazda, Mitsubishi, Hyundai, Jeep och Alfa Romeo. Efter sammanslagningen kommer de att driva åtta fullserviceanläggningar, varav fyra i Göteborg. En rejäl tillväxt alltså. Holmgrens uppger att de i och med detta får ett tydligare fokus på sin BMW-relaterade affär, bolagets största märke. Affären är planerad att genomföras 1 maj.

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.

Relaterade artiklar