Konkurserna blir allt fler i takt med de oroliga ekonomiska tiderna. Här är lite av allt man skall tänka på, både som kund och företagare, om konkursen ser ut att bli ett faktum.
Konkurser beror inte nödvändigtvis på dåligt skötta bolag, men det är inte ovanligt att det brustit i den interna ekonomiska uppföljningen, säger Leonardo Merino. Han är advokat på Merino advokatbyrå och har konkurser och rekonstruktioner som specialitet
– Ofta handlar det om att efterfrågan på produkten eller tjänsten minskat samtidigt som kostnaden för insatsvarorna ökat, kanske har en stor kund gått i konkurs. Men det kan också vara misskötta företag på så sätt att man inte haft kontroll på sin likviditet och ekonomi.
Om konkursen ändå ser ut att bli ett faktum, för ditt eget företag eller en underleverantör, finns en del att tänka på.
För att säkerställa att man får tillbaka varor man har levererat till någon som går i konkurs, skall man ha ett så kallat återtagandeförbehåll i avtalet. Det är ett förbehåll att kunna ta tillbaka en vara om köparen inte betalat för den i tid. För att ett sådant förbehåll skall vara giltigt om köparen går i konkurs måste det ha ställts vid överlåtelsen, köparen ska vara underkastad ett förbud att förfoga över egendomen och det får inte avse varor som kan konsumeras. Man måste också kunna särskilja den levererade egendomen från köparens övriga egendom.
Om ett företag går i konkurs är det i praktiken banken som står först i kön, då den har säkerhet för sina krav. Därefter kommer övriga borgenärer som leverantörer, skatteverket, hyresvärdar och andra som kan ha lånat pengar till bolaget.
Om bolaget krisar och man har planer på att söka sitt bolag i konkurs är det viktigt att bokföringen är i ordning då konkursförvaltaren är skyldig att granska bokföringen och uttala sig om bokföringsskyldigheten har fullgjorts. Det är viktigt att inte göra konstiga transaktioner, som att ta ut en stor lön till er själva före en konkurs bara för att ni inte tagit ut något tidigare under året.
Viktigt är också att ta hjälp i god tid, så att det finns fler handlingsalternativ för att undvika konkurs, som förhandling med borgenärer eller rekonstruktion. Det tveklöst sämsta man kan göra som företagare är att förneka att man behöver ta in hjälp.
Några tips på vad man skulle kunna göra för att lösa problemen:
*Kontakta er redovisningskonsult i tid! Problem kan ofta vara på grund av dålig intern kontroll, här kan redovisningsekonomen hjälpa till.
*Gör en likviditetsbudget med hjälp av er redovisningsekonom.
*Gasa er ur genom att marknadsföra er och få fler kunder/intäkter.
*Säg upp oförmånliga avtal och se över behov av den befintliga arbetsstyrkan.
*Låt inte dig styras av hur mycket pengar som finns på bankkontot utan av en budget som även tar höjd för framtida kassaflöden. Skaffa alltså inga dyra leasingbilar bara för att det finns mycket pengar på kontot.
*Ta hjälp av en ekonom eller jurist i tid!
Konkursens olika faser
- Tingsrätten fattar beslut om att försätta ett bolag i konkurs (nedan benämnt konkursbolag). Den som konkursbolaget har en skuld till vid dagen för konkursbeslutet kallas för borgenär.
- Vid konkursen utses även en konkursförvaltare av tingsrätten. Konkursförvaltaren företräder borgenärerna och ska genom konkursförvaltningen se till att borgenärernas gemensamma rätt och bästa tillvaratas. Syftet med konkursinstitutet är att konkursbolagets tillgångar ska omhändertas och omvandlas till pengar för att därefter användas till betalning av borgenärernas fordringar. Försäljningen av tillgångarna ska ske på ett för borgenärerna så förmånligt sätt som möjligt. Tillgångarna säljs oftast styckvis men i de fall de är möjligt säljs tillgångarna tillsammans med verksamheten (s.k. rörelseöverlåtelse).
- Från och med konkursbeslutet styrs borgenärernas rätt till betalning av fordrans karaktär och den prioritetsordning som föreskrivs i förmånsrättslagen. Ingen borgenär ska ges möjlighet att på en annan borgenärs bekostnad skaffa sig företräde.