Artiklar | 2018-11-05

När marijuana blir lagligt  ökar trafikolyckorna

Att göra marijuana lagligt är inte helt riskfritt. Ny statistik visar att antalet olyckor i trafiken blir fler. “Folk betalar med sina liv”, säger amerikanske experten Kevin Sabet. 
De senaste åren har flera delstater i USA legaliserat försäljningen av marijuana. För bara några veckor sedan blev det också lagligt i Kanada.
Nu har de första undersökningarna av trafiksäkerheten gjorts, och det ser inte bra ut i de områden där det är fritt fram att röka på.
Statistik för åren 2012–2017 visar att olyckorna ökar med fem–sex procent när man legaliserar marijuana. Undersökningen omfattar delstaterna Colorado, Nevada, Oregon och Washington. Man jämförde statistiken med fyra delstater där drogen inte är tillåten.
– Drogade förare har snabbt blivit en epidemi, säger Kevin Sabet vid den amerikanska organisationen Smart Approaches to Marijuana.
– Förespråkarna fortsätter att sprida det falska löftet att gräs är säkert. Men de här nya studierna bevisar att så inte är fallet.
De båda nya undersökningarna har gjorts av IIHS (Insurance Institute for Highway safety) respektive HLDI (Highway Loss data Institute). Den förra visar att antalet krascher ökat med 5,2 procent medan den senare visar att olyckorna ökat med 6 procent.
/Mikael Jägerbrand

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.

Relaterade artiklar