Folk & Företag | 2019-08-07

Nedläggningar i Brexit-England

Vauxhall kan komma att helt stänga sin fabrik i Ellesmere Port utanför Liverpool i nordvästra England om det blir en avtalslös Brexit den 31 oktober.
Vauxhall-Opels ägare, franska PSA-gruppen (Peugeot-Citroën), hade tidigare planerat att tillverka den nya Astra-modellen i Ellesmere Port, förutom i Tyskland.
Om Ellesmere Port-fabriken stängs återstår endast Vauxhalls fabrik i Luton, som producerar skåpbilar.
Redan tidigare har Honda gjort klart att man stänger sin fabrik i engelska Swindon 2021, medan Ford planerar att lägga ned sin motorfabrik i Bridgend i Wales.
Framtiden är även oklar för Nissans fabrik i Sunderland i norra England.
/PL

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.

Relaterade artiklar