Frågan är om Nissan visste vad de gjorde när de hyrde in Brie Larson för att marknadsföra nya modellen Sentra. Hon är en av Hollywoods mest kritiserade filmstjärnor. På YouTube blev reklamfilmen snabbt den allra mest hatade.
Skådespelerskan Brie Larson blev en av Hollywoods mest hatade filmstjärnor efter sin roll som seriefiguren Captain Marvel.
Fansen gillade inte att man valde en skådespelerska som såg helt annorlunda ut än serieförlagan. När hon gjorde reklam för filmen avslöjades hon också som lögnare när hon påstod att hon gjorde sina egna aktionscener.
Trots alla skandaler valde Nissan att anlita Brie Larson för huvudrollen i en reklamfilm för Sentra.
Man lade ut den 30 sekunder långa reklamsnutten på YouTube. I filmen plockar Brie upp en kvinna som precis nekats befordran och kör sedan som en galning samtidigt som hon pratar om att ”bilen inte kompromissar”.
Det märkliga och förvirrande budskapet i filmen gjorde att många meddelade att den gjort att de aldrig skulle köpa en Nissan.
Reklamfilmen är också en av de mest hatade på YouTube. Den har setts av drygt 330 000 personer men har bara fått 4 000 tummen upp – men hela 33 000 tummen ner.
Som jämförelse har en annan Sentra-reklamfilm, med en Nissanbil i huvudrollen, setts av 2,2 miljoner personer och har 589 uppåt-tummar och 430 stycken neråt-tummar.
/Mikael Jägerbrand
Läs mer : Bråviken Bil facetajmar bilköpet