Nyheter | 2024-03-11

Nordslingan lägger ner

För precis ett år sedan publicerade vi en stor artikel om Porschespecialisten Nordslingan i Eskilstuna, som hade haft ett par kämpiga år men nu satsade hårt på ny vd.

Att fylla verkstaden med bilar var ett av recepten för mer lönsamhet, att peppa medarbetarna ett annat. Nordslingan lyckades dock bara sälja 254 bilar förra året, visserligen till stor del lyxmärken.

Nu meddelas att Nordslingan upphör med sin verksamhet från den sista mars för att i stället lägga energin på fastigheter.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.