Nyheter | 2022-11-15

Ny lyx-GA

Tre av Sveriges dyraste och mest exklusiva bilmärken – Lamborghini, Aston Martin och McLaren –  fick för en tid sedan en ny GA/Importör i Sverige i form av danskägda Semler Premium Sweden med svensk bas i Järfälla i norra Stockholm.

Danska Semler-gruppen är ett familjeägt företag grundat 1917 med i dag över 2500 anställda.
I Danmark är man GA/Importör för Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, Cupra, Porsche, Bentley, Lamborghini, Aston Martin och McLaren, och har dessutom 14 egna säljanläggningar i landet.
Tidigare i år öppnade Semler Premium Sweden ett helt nytt visningsrum för Lamborghini vid E4 strax norr om Stockholm.
2015 såldes tio lamborghini i Sverige och 2021 47 bilar.
Redan på försommaren i år hade Semler Premium Sweden beställningar på närmare 100 lamborghini från svenska kunder.
Det är till stor del lamborghinis stora SUV-modell Urus som ligger bakom de kraftigt ökande siffrorna.

Peter Lorin

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.

Relaterade artiklar