Reportage | 2025-12-11

Ny på MRF

Einar Kjartansson är nyanställd skadespecialist på MRF. 

Berätta om dig och din bakgrund! 
– Jag är utbildad bilplåtslagare och islänning, som flyttade till Sverige 2001. Sedan dess har jag förutom att reparera skadade bilar, arbetat på Länsförsäkringar med fordonsskador, inköp och avtalsförhandling med verkstäder och på Bilia som verksamhetsutvecklare och ansvarig för försäkringsbolagsavtalen.

– Jag blev förvånad när jag märkte att verkstäderna inte hade förberett sig inför förhandlingar, de kom med mössan i hand och hopades på det bästa, men är man inte förberedd får man inte det bästa. På Bilia byggde jag därför upp processer och rutiner kring hur man förhandlar med försäkringsbolag, hur man förbereder sig med statistik och data inför dialogen vid förhandlingsbordet. Resultatet blev mycket bättre och det blev lättare att få rätt ersättning för det arbete som utförs på verkstäderna. Det är viktigt att ha koll på sin egen leverans för bästa resultat.  

Kan du hjälpa de MRF-anslutna verkstäderna på samma sätt?
– Ja, det är en del av mitt nya jobb. Jag skall ta fram utbildningar och öka kunskaperna om hur man förhandlar med försäkringsbolag och leverantörer. 

Har du något snabbtips redan nu?
– Ni behöver veta vad som påverkar dialogen till er fördel, men anpassat till behoven och önskemålen hos den ni förhandlar med just denna gång. Titta på vad just det här bolaget eller den här kunden begär och leverera det, samt visa det i siffror. Om det är viktigt att laga plast – ta fram nyckeltal på alla plastreparationer ni gör. Om snabba leveranser och korta ledtider är viktigt – visa siffror på era leveranser och visa hur ni på så vis kan spara pengar åt bolaget. Förberedelser med nyckeltal är centralt för att nå goda resultat. 

Vad mer kommer du att arbeta med?
– Lack, plast och plåt är min specialitet, och jag kommer att ge råd och stöd till medlemmarna kring lönsamhetsproblem, kalkyler och allt som har med skademarknaden att göra. 

Vad gör du på fritiden? 
– Jag tycker om att röra på mig och springa, gärna längre distanser. Jag gillar också kultur, går gärna på teater, och så åker vi till Island några gånger per år. 

Bor: södra Stockholm
Familj: fru och två utflugna barn, hund
Kör: Volvo XC60

Einar hittar du på einar.kjartansson@mrf.se

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *