Bilhandeln ger för lite betalt för inbytesbilar, menar personerna bakom en ny tjänst som vill uppmana privatpersoner att sälja bilen på egen hand.
275 000 bilar har bytts in till bilhandlare hittills under 2021 av privatpersoner, visar en granskning som den nya tjänsten Blipp har gjort, baserad på statistik från Vroom. De vanligaste bilarna som byts in är Volkswagen Golf, följt av Volvo V70 och Volkswagen Passat.
80 procent av privatpersoner lämnar sin privatbil som är fem år eller yngre till bilhandlaren, och medan bilhandeln har ökat sin begagnatförsäljning har privathandeln gått ner de senaste åren.
Men Blipps granskning visar att handlarna ger betydligt sämre betalt för bilarna. För en tre år gammal Volkswagen Golf kan man få 24 000 kronor mer för att sälja bilen själv. För en tre år gammal Volvo XC60 kan skillnaden vara så stor som 56 000 kronor mellan privat försäljning och inbyte.
Hittills har skälen för att byta via bilhandlaren varit att slippa krångel och jobbiga spekulanter, ökad trygghet och bra finaniseringslösningar, men Blipp erbjuder nu finansiering, lösen av lån och hjälp med ägarbyte.
Än så länge är Blipp inte särskilt välkänt eller etablerat, men det kan nog finnas goda skäl för bilhandeln att se upp med dem och liknande aktörer.
Jag har testat blipp två gånger. Det har funkat supersmidigt båda gångerna. Köparna har uppskattat finansieringsmöjligheten. Jag har uppskattat tryggheten och att det dessutom är en gratistjänst.
Välkommen blipp att det kommer ett alternativ när man ska byta/köpa bil
blipp.se är riktigt bra tjänst som jag själv använt mig av vid flera tillfällen och det va super smidigt och och lönsamt.