Nyheter | 2026-08-28

Nya åf för Subaru

Holmlunds bil i Avesta och Wahlströms bil i Hyltebruk blir auktoriserade Subaru-återförsäljare. Båda är väletablerade familjeföretag med stark lokal förankring och lång erfarenhet av bilhandel och service. Med de två nya etableringarna har Subaru 55 återförsäljare i Sverige.

– Holmlunds bil och Wahlströms bil är två välrenommerade företag med ett lokalt engagemang och kundfokus som passar Subaru mycket väl, säger Peter Palm, försäljningschef på Subaru Sverige.

Holmlunds bil har varit verksamma i bilbranschen i över 60 år och är en etablerad aktör i Avesta. Verksamheten omfattar bilförsäljning, service, plåt och lack och har under lång tid byggts kring personlig service och långsiktiga kundrelationer.
I samband med att företaget blir Subaru-återförsäljare samlas försäljningen av nya och begagnade bilar i den nya bilhallen. Service, plåt och lack finns på samma anläggning.
– Subaru passar väldigt bra in i verksamheten och i det våra kunder efterfrågar, säger Hans Holmlund, ägare av Holmlunds bil.


Wahlströms bil är ett väletablerat företag med stark lokal förankring i Hyltebruk. För att stärka kompetensen inför starten med Subaru har man rekryterat två tekniker med flerårig erfarenhet av märket.
– Nu ser vi fram emot att bygga upp Subaru lokalt i Hyltebruk och välkomna både befintliga och nya kunder, säger Sven Wahlström, ägare.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.

Relaterade artiklar