Nyheter | 2025-03-06

Nysatsning i Årjäng

Nordmarkens motor, med anläggningar i Karlstad och Årjäng, tar in Mazda i sitt Årjängssortiment med början under våren 2025, både vad gäller försäljning och service.

– Jag ser detta som oerhört positivt för Årjäng. Mazda är ett kvalitetsmärke med lång historia i Sverige och en duktig generalagent som år efter år hamnar i topp i MRFs GA-enkät, säger vd Urban Stockesjö.

Tidigare fanns Nissan som nybilsmärke i Årjäng men i samband med deras övergång till agentavtal avslutades avtalet 2024. För första gången sedan tidigt 1960-tal kunde Årjängs kommuninvånare under 2024 inte köpa en ny personbil lokalt.
– Nu vänder vi detta och sätter Årjäng på kartan igen, säger Stockesjö.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.