Folk & Företag | 2025-01-14

På ny tjänst

Ola Sandblom är ny vd för Hedin automotive british car, en av två återförsäljare av Jaguar och Land rover på den svenska marknaden. Han ersätter Rikard Alm, som får ett nytt uppdrag inom koncernen.

Ola Sandblom har arbetat inom bilbranschen sedan tidigt 2000-tal, varav de senaste snart 20 åren inom olika ledande befattningar. Han kommer närmast från en roll som regionchef inom Hedin automotive.

Hedin automotive british car är en av landets största återförsäljare av Jaguar och Land Rover. Bolaget driver  fyra anläggningar i Sverige; i Göteborg, Malmö, Halmstad och Linköping.

 

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.