Folk & Företag | 2025-01-15

På ny tjänst

Johan Kriström blir ny vd för Norrlands bils personbilsbolag.

Han är 48 år och kommer senast från rollerna som vd och platschef för Porsche center i Umeå, som han var med och startade 2012. Han har även erfarenhet från servicemarknaden genom sina tidigare roller som operativ Sverigechef för Euromaster och verkstadschef för Motorcentrum.

Tillsättningen av Johan Kriström innebär att tidigare vd Christopher Lundström lämnar sin anställning efter 21 år, men kvarstår som delägare och styrelseledamot i Norrlands bil.

 

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.