Folk & Företag | 2022-04-26

På ny tjänst

Gröna Mobilister, som nyligen bytt namn från Gröna Bilister, får ny ordförande i Jesper Johansson. Han tar över efter Marie Pellas.

Jesper Johansson har bred bakgrund inom hållbar mobilitet och är en av pionjärerna i Sverige på området. Han var under flera år Sveriges representant i EPOMM (European platform on mobility management), startade och drev SWEPOMM (Swedish platform on mobility management) och ResSmart (plattformen för hållbar mobilitet i Stockholms län).

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.