Folk & Företag | 2023-10-16

På ny tjänst

Fredrik Sjöström lämnar rollen som platschef på Bergners bil i Umeå. Han stannar kvar i rollen som vd och ägare av företaget men den dagliga driften övertas av Petra Andersson som återvänder till företaget.

Petra Andersson har ett långt förflutet på Bergners bil. Under elva år arbetade hon i företaget och blev under den tiden utsedd till Sveriges främsta servicerådgivare. Nu, efter drygt ett år på annan arbetsplats, väljer hon att återvända ”hem” och nu i rollen som ny platschef.

Petra Andersson tillträder 1 december.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.