Folk & Företag | 2026-06-09

Ryds bilglas köper verkstad i Kramfors

Ryds Bilglas stärker sin närvaro i Höga kusten och öppnar i Kramfors.

Den nya verkstaden ligger på Gränsgatan 14, mitt i Ådalen på Höga kusten . Härifrån är det bara tio minuter till en av Europas största sågverksindustrier, och närheten till både lokala företag och pendlingsvägar gör det till en perfekt placering. 

Ryds köper bilglasverksamheten från Jönssons glas – ett inarbetat företag för bilglas i Kramfors. Lokalerna är nyrenoverade och rymliga. 

 Fredrik Karlsson, vd på Ryds bilglas, ser fram emot etableringen:
– Kramfors ligger perfekt för att nå hela Höga kusten. Här finns ett dynamiskt näringsliv och en tydlig satsning på grön energi. Genom att ta över bilglasdelen i Jönssons glas kan vi bevara deras goda rykte och samtidigt ge kunderna tillgång till Ryds bilglas moderna koncept och arbetssätt.

Platschef Thimmy Sköld, ursprungligen från Sollefteå och med lång erfarenhet i branschen, kommer att leda den nya verkstaden.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Midman • Annons

Tinder för bilsäljare

Midman utvecklar tjänster för servicemarknad och har tillgång till kunddata via DMS och Bilregistret, som kombineras med egna beräkningar. Nu använder man datan och har utvecklat en AI-tjänst för bilhandel, en leads­generator som lite på skämt kan jämföras med Tinder.

Relaterade artiklar