Folk & Företag | 2020-02-06

Anmäler “Tesla” till Konkurrensverket

Sveriges Fordonsverkstäders Förening (SFVF) anmäler företaget Northern Emea (Tesla), för överträdelse i enlighet med Lag (2008:584) om gruppundantag för vertikala konkurrensbegränsande avtal inom motorfordonssektorn. 

Bakgrunden är att Tesla genom sin återförsäljare har satt i system att inte sälja reservdelar till oberoende verkstäder. Företaget lär ha bekräftat det i mejl till ett av SFVF:s medlemsföretag som försökt köpa in reservdelar för att serva och reparera Tesla.

Enligt Ulf Stefansson, jurist på SFVF, omöjliggör detta för oberoende reparatörer att att utföra service och reparationer och verka på eftermarknaden. Stefansson menar att det här är en allvarlig konkurrensöverträdelse enligt artikel 101.1 i EUF-fördraget som förbjuder avtal som har till syfte eller resultat att begränsa konkurrensen.

Bo Ericsson, vd för SFVF vill därför att Konkurrensverket snarast ålägger Northern Emea att upphöra med sådana här överträdelser.
– Förfarandet är en allvarlig överträdelse och ett förbud bör meddelas i enlighet med 3.kap 1§ Konkurrenslagen så att alla oberoende verkstäder ges möjlighet att jobba med Tesla på eftermarknaden, säger han.

 

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.

Relaterade artiklar