Nyheter | 2025-04-16

J bils förre ägare köper bilhandel i Göteborg

Eklunds bil i centrala Göteborg får nya ägare i form av Anders Karlander, John Marnell och Kenneth Andersson, som samtliga har lång erfarenhet inom branschen.

Verksamheten tas över i befintliga lokaler och alla medarbetare erbjuds fortsatt anställning. Tillträde blir den 2 maj 2025.

John Marnell ägde tidigare J bil men KW Bruun köpte firman varpå stor personalflykt tog vid, bland annat backade Marnell själv ur. Han sade då att det hade blivit svårare än han trodde att anpassa sig till K W Bruuns sätt att leda. Men nu går han alltså in som delägare i Eklunds bil.

Eklunds bils ägare Reimond Eklund beslöt sig för att lämna över nybilsförsäljning och serviceverkstad för att fokusera på sina övriga verksamheter och bolag. Fiman servar och säljer Hyundi och Mazda.

Anders Karlander som blir vd för den nya verksamheten kommenterar övertagandet:

– Vi tror mycket starkt på framtiden för dessa två varumärken som vi har stor erfarenhet av sedan tidigare.

– Jag ser fram emot att kunna lämna över verksamheten till kompetenta företrädare för bilbranschen som jag har förtroende för. Mina barn Daniel och Emma kommer att arbeta vidare hos de nya ägarna och får nu möjlighet att vidareutvecklas i sina roller och prova på att arbeta i extern miljö, säger Reimond Eklund.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

ACTRONICS • Annons

Att hålla verkstäder i rörelse i en elektronisk era

Tiden då verkstäder enbart behövde hantera mekaniskt slitage och reparationer är sedan länge förbi. Allt oftare kommer fordon in på verkstaden på grund av elektroniska fel. Elektroniken avgör om ett fordon kan köra, ladda, växla eller kommunicera med sin förare. För verkstadschefer och diagnosspecialister är utvecklingen inte bara teknisk, utan påverkar direkt marginaler, genomloppstid och kundnöjdhet.