Sedan KW Bruun köpte J bil har personalflykten varit massiv. De som inte får sparken säger upp sig själva och på vissa anläggningar har alla tekniker slutat.
När omstridda importören KW Bruun köpte J bil var det en och annan som undrade hur det skulle gå.
– Det verkade gå bra till en början, med de förväntade förändringar som inträffade under John Marnells ledning. Avdelningar som marknadsföring fick visserligen läggas ned och vice vd Anders Kallander avgick, säger en källa med insyn i bolaget, till tidningen.
Fem månader senare, i oktober 2023, hoppade Marnell av företaget med hänvisning till att det hade blivit lite svårare att anpassa sig än vad han trodde.
– När John Marnell sade upp sig visste man att nu kan vad som helst hända, fortsätter källan.
Några veckor senare fick försäljningsdirektör Simon Antonsson sparken, efter 13 år på firman. Han sade då, i en ovanligt öppenhjärtig intervju, att han inte passade in i KW Bruuns mall och att han var förvånad över beskedet. Han sade också att arbetsgruppen hade jobbat ihop länge och att ingen hade slutat under hans tid.
–Simon Antonsson fick sparken och ledningen kommunicerade att det berodde på samarbetsproblem och bristande förtroende. Sedan fortsatte det i samma riktning. En efter en fick avgå med liknande skäl, och samma förklaring gavs, berättar källan.
I början av februari var det dags för ytterligare en långvarigt anställd att lämna företaget: servicemarknadschef Jenny Scherdin som jobbat i 17 år.

Nu visar det sig att situationen är långt värre än vad som hittills har förmedlats. På kort tid har man utöver servicemarknadschefen sagt upp två verkstadschefer och samtliga reservdelschefer. Alla utom en säljare i Väsby, inklusive säljchef, har sagt upp sig på grund av dåliga villkor. Samtliga felsökningstekniker har sagt upp sig i Vällingby och nästan alla i Täby har slutat.
– Allt stämmer, det är riktigt illa, säger en person med god insyn i företaget.
En uppgiftslämnare tycker att J bil har gått från att vara ett företag där alla anställda hade insyn i allt, till att ingen längre får någon information.
–Kunskapen på anläggningarna urholkas, och de som är kvar får ta smällen. Än så länge verkar det vara Stockholm som är mest drabbat.
Vissa chefspositioner har fyllts snabbt, men enligt tidningens uppgiftslämnare med personer som har lägre kompetens än de som tidigare hade tjänsterna och oftast med någon som redan jobbar inom KWB-koncernen.
– Känslan är att man gör plats för sin egen personal och gör sig av med de obekväma.
– Det finns inget intresse för våra kärnvärden, hur vi har jobbat eller vad vi tror på, inte heller något utrymme för diskussion, säger en anställd som inte har haft något möte med någon i ledningen sedan KW Bruun tog över.
Det råder också osäkerhet kring kunderna och bilarna.
– Kunskapen saknas numera på flera verkstäder för till exempel högvoltsjobb och felsökningar. Säljarna vågar knappt sälja en bil då de inte vet om någon kommer att kunna göra bilen leveransklar. Att den kvarvarande personalen ska orka med det stora personaltappet verkar man bara förutsätta. De som är kvar försöker hålla sig under radarn för att slippa vara näst på tur i stället för att fokusera på att göra goda affärer.
En person som tidningen har haft kontakt med är upprörd över att den högst ansvarige på företaget inte träffar personalen eller besöker anläggningarna, utom när han oftast via Teams meddelar att någon ny person har fått sluta på grund av brist på förtroende eller samarbetssvårigheter.
– Det är rätt tydligt att de inte bryr sig om personalen. De har inte ens kommunicerat en plan för vad de vill med J bil som företag. Vad är visionen?
En medarbetare på en av J bils anläggningar, som vill vara anonym för att inte råka illa ut, delar bilden som de andra ger av bristande information, frånvarande ledning och dåliga villkor.
– Sedan KW Bruun tog över har kommunikationen varit extremt dålig. All information från ledning via mellanchefer till personalen har strypts, man har bara fått något mejl från HR-avdelningen om någon förändring som skall genomföras. Folk har gått runt och inte vetat vad som gäller i dag, hur vi skall jobba.
Startskottet för missnöjet var enligt medarbetaren när årsbonusen togs bort, utan föregående kommunikation. Nu är även månadsbonusen ifrågasatt och uppe till förhandling.
– Vi räknar med de här pengarna, en stor del av min lön utgörs av bonusen, och så plötsligt tas den bort.
I samma veva valde KW Bruun att satsa hårt på kortare privatleasingavtal, 900 bilar gick iväg på sådana avtal. Bilarna skulle ha vinterdäck enligt kontrakten men däcken levererades aldrig och säljarna blev nedringda av arga kunder.
– I det läget– när stämningen var sjukt dålig, leasingaffären åt upp alla andra försök till affärer för det fanns ingen tid att göra annat och vi inte skulle få någon bonus– sänkte man provisionen till hälften, för att affärerna skulle vara så enkla att säljarna inte behöver någon morot. Det hette att det var förankrat hos facket men våra fack har inte hört talas om det, fortsätter hen, som är ytterst besviken.
– Vi hoppades att KW Bruun köpte oss för att vi är ett företag med engagerad personal och bra kärnvärden, men inget är värt något, vi är bara brickor i ett spel. Vi kommer att få väldigt ont om personal, det är så många som har slutat på grund av de här villkoren och fler lär det bli.

***************
David Lindahl, PR & kommunikationsansvarig på KW Bruun, har fått följande sammanfattning av kritiken:
”Vi har fått uppgifter om att det är turbulent på J bil, med massuppsägningar och avhopp, att servicetekniker och felsökningstekniker slutar, att ni ersätter avskedad personal med mindre kompetenta personer som redan är knutna till KW Bruun, att ni inte informerar personalen om vad som händer och att ledningen bara visar sig när det är dags att säga upp någon. Vi har också fått uppgifter om att årsbonusen har tagits bort och att provisionen sänks till hälften för dem som håller på med privatleasing av hyrbilar, för att affären skall vara så enkel.”
Här är hans skriftliga kommentar:
”När stora organisationer går ihop är det naturligt att det sker förändringar och omorganiseringar. Vi är övertygade om att KW Bruun och J bil gemensamt kommer att gå starkare ur denna sammanslagning som nu pågår. Interna ärenden som rör personal hanterar vi inom företaget och det är inte något som vi kommenterar i media.”
Akta er för JBIL i Vällingby! Dom sätter fantasipriser på sina verkstadsjobb, som är helt bortitok. Fick ett kostnadsförslag att spola rent värmepaketet på min Outlander på 40000kr! Det är ett mycket omfattande och tidskrävande jobb sa dom. Jag ifrågasatte priset och menade på, att det tar typ BMW för att riva ner en växellåda eller dyligt. Det kan ju inte stämma?! Våra tekniker måste ju få betalt för sina jobb fick jag till svar. Samma dag så ringde jag på måfå runt till lite olika Mitsubishi verkstäder både ute i landet och i Stockholm. Där fick jag kostnadsförslag på mellan 5500 till den dyraste som ville ha 12000kr för exakt samma jobb!!! 15 minuters rundringning sparade mig ca 35000kr. Nej för helsike! Gå inte in i fällan, att anlita JBIL! Dom luras och dom gör det förbaskat bra också!
VARNING,VARNING, VARNING för JBIL Täby
Under mina 50år som bilägare så har jag inte varit i närheten av en sämre verkstad än JBIL i Täby.
Köpte senaste modellen av 308 febr 2023 där jag jag dessutom fick driva köpet framåt själv annars hade det inte blivit någon affär, men jag ville ha bilen som sticker ut i mängden, så därför tog jag den uppgiften.
Gick inte att starta upprepade gånger
Någon vecka efter leverans så gick bilen inte att starta. Fick tillkalla bärgare som mätte upp att batteriet var trasigt i en cell. Fick sedan starthjälp där verkstaden fick samma info från mig med ref bärgaren mätt upp att batteriet var trasigt och behövde bytas. En mycket enkel åtgärd att rätta till med ett redan identifierat fel av ett proffs som även jag kunde ha fixat, men nu fans det ju garanti som sedan skulle bli ett garanterat kaos…
Uteblivna garantijobb
Detta enkla garantijobb resulterade i 5 nya bärgningar med starthjälp och där bilen den 6:e gången till slut fick ett nytt batteri. Av alla besök hade den sk felsökningen skett utan redovisning eller dokumentation som även innehöll bevisliga lögner med bl a att det trasiga batteriet var ersatt med ett nytt. Vid varje återkommande bärgningar och långa väntande besök blev jag inte ens igenkänd utan behandlad som luft, trots samma personal i kundmottagningen.
Undvikande beteende
Istället var det ett otrevligt kundbemötande varje gång med en en oförskämd attityd som att jag var en en besvärlig kund som klagade på en ny bil och att det istället var ett fel handhavande av mig utan att säga det rakt ut. Detta med hela kundtjänst uppträdande med såväl blickar som kroppsspråk som visade tydligt de varje gång inte vill känna igen mig som kund och allra minst visa ett vänligt tillmötesgående med en förståelse att beklaga jag var där igen. Verkande som ingen förstod vad betydelsen av kund är, annat än till besvär. Att be om ursäkt eller fråga om de kunde hjälpa till med något mer som t ex en lånebil fanns inte. Men en sur min var det inga problem att frikostigt bjuda på….
Återkommande vilseledande information och lögner
När bilen sedan skulle hämtas blev det varje gång missvisande lögner och vilseledande information vilka åtgärder som genomförts utan någon dokumentation då det var garanti jobb och därför inte behövdes. Alltså bilen kunde i bästa fall hämtas tidigast dagen efter eftersom de inte heller ville prioritera återkommande garantijobb som de själva ställt till fullständigt med…
Fulltecknade tider och utebliven kompensation.
Efter varje bärgning fick jag på undantag en lånebil som normalt inte skulle ingå men först efter ”tjat och snudd på hot” till säljaren, varje gång. Vid ett av dessa 6 garantijobb hade de dessutom inte tid att ta emot bilen förrän tidigast 5 veckor, att bara svara på det sättet med ett garantijobb visar på obefintligt kundförståelse med en ny bil. Av allt detta debacle med många skriftliga reklamationer blev jag senare skriftligen lovad en kompensation för förlorad arbetsinkomst som fortfarande den 5 nov 2024 är utebliven, med referens deras ekonomiavdelning inte svarat internt, vad angår det mig att deras sk rutiner inte fungerar där heller…
Total oförståelse med betydelsen vad en kund är.
Alltså detta företag och verkstad slår rekord i sämsta kundbemötande med återkommande missvisande och vilseledande information som även innehållit upprepade lögner. Även fullkomlig oförståelse vad betydelsen av kund är som dessutom köpt en ny bil i förtroende till hela företaget att förhoppningsvis få lite extra VIP service som storkund men som med facit i hand blivit helt tvärtom med råge dessutom..
MEN tyvärr slutar inte historien här utan har upprepat sig med nya ofullständiga garantijobb inkl ett däckhotell utan kontroll
Nya misslyckade garantijobb
Efter allt tidigare debacle uppkom under juli 2024 ett mindre fel i bilens system som skulle uppgraderas med senaste versionen av programvara. Detta misslyckades de även med, med väntan i över 2 timmar med förklaringen de hade virus i programfilen från Frankrike. Nytt besök bokades tre veckor senare med samma virus som förklaring utan åtgärd. Den 21 oktober kom en ny kallelse som då på plats förklarades inte behövdes eftersom felet inte uppträtt igen. Ja det var ju till slut ett enkelt garantijobb som de säkert kände med deras låga servicenivå kunde klara av. Skönt och pusta ut för ingeting kan jag tänka mig, men där jag som kund drog kortaste strået igen…
Däckhotell utan kontroll
Som inte detta var nog så ville jag ha ut mina vinterhjul från deras däckhotell då jag inte ville vara kvar i denna miserabla verkstad och företag. Här fick jag tillbaka hjul jag inte kände igen, fullproppade med grovt grus. Detta trots att hjulskiftet till deras hotell skedde den 22 april och bilen enbart varit körd i statstrafik på rena sopade asfaltsvägar vid gällande tidpunkt. Med dessa fakta och logiskt uteslutande att däcken var mina fullproppade med grus fanns inget förståelse. Istället blev jag direkt misstrodd direkt precis som i tidigare fall att batteriet på den nya bilen var trasigt. Nej istället blev jag tydligt bemött med ett mistroende och ett arrogant otrevligt bemötande som dessutom kändes obekvämt på plats.
Värdelösa Extrem kontroll
I min skriftliga reklamation fick jag istället det korta svaret att de har en ”EXTREMT tydliga rutiner för sin däck/hjulhantering där allting är spårbart” till deras däckhotell. Inom min dokumenterade reklamation med fakta och frågor om förtydliganden fick jag inte ens ordentliga svar De korta svar jag dock fick refererade sedan till datum och tidpunkter som bevisligen var felaktiga, som de sedan aldrig svarade vidare på. Istället blev jag misstrodd igen till hundra procent där de refererade till deras ”Extremt tydliga rutiner” och något annat gällde inte. Bara att acceptera helt enkelt och typ håll käften.
Denna s.k Extrema rutin visade sig sedan vara Postit lappar som de i sin tur använde till sitt hotell som vem som helst kan förstå inte är en kvalitetssäkrad rutin, men håller med den är Extrem och några bilder fanns inte heller att tillgå. Med andra ord så består den Extrema kontrollen av fullständigt okontrollerade brister, som vem som helst kan förstå…
Obesvarade bevis
För övrigt visade det sig att deras Extrema rutin bestod av osammanhängande information med referenser på två olika datum och tidsangivelser som inte stämde alls. Istället blev mina dokumenterade och påvisade fakta inte besvarade som istället fortsatte med ett arrogant bemötande med en tydlighet jag var misstrodd i ärendet, igen och igen och igen…
Antal misslyckade besök
Sammantaget har jag med en ny bil sedan 28 feb 2023 och fått ångra mig bittert med 12 besök till deras verkstad som resultat i 11 helt misslyckade besök och enbart 1 förväntat utfört besök
Alla dessa 11 misslyckade besök har resulterat många förlorade timmar och arbetsinkomst. Vid alla tillfällen har jag aldrig tidigare varit med ett sämre och återkommande arrogant bemötande som även kändes obekvämt vid flera tillfällen. Att försöka förstå de själva har en organisation som inte fungerar eller vara i närheten med kunden i fokus som de vill beskriva på hemsidan finns inte. Är helt enkelt lika mycket lögner där, där det går att fundera på om hela förteget har virus och inte enbart i uppdateringen av deras programfiler.
Bedrägeri
I min värld borde jag blivit behandlad behandlad som VIP kund. Detta istället för att kontinuerligt bli bemött med ett ständigt misstroende att känna sig som en opålitlig bedragare som ständigt återkopplades med direkta invändningar, missvisade, vilseledande information som även innehållit rena lögner vid flera tillfällen. Bedrägeri var ordet….
Alltså VARNING igen.
Dessutom går det att läsa recensioner på denna sida och på Trust att massor av kunder upplevt precis samma mediokra s.k service med mycket stor kritik med uteblivna, felaktiga jobb, stulna och förvunna hjul, lögner och värdelös service i övrigt med ett otrevligt och arrogant bemötande.
Obesvarade ursäkter från ledningen
Kan bara hålla med en annan kund som skrev. ”Måste vara Sveriges sämsta verkstad” där de uppenbarligen jobbat hårt och fortsätter kämpa idogt om den utmärkelsen. Tipset är sätta upp utnämningen i kundmottagningen då ingen tycks förstå bättre inom denna verkstad. En merit helt enkelt…
För övrigt har även högsta chefer blivit kopierade på min reklamationer men dom vill tydligen bara bekräfta tystnaden med obesvarade frågor och jobba vidare på betyget som Sveriges sämsta verkstad…
Gissar med det att JBIL Täby även kan tävla om betyget Sveriges sämsta företag men en organisation som sätter sig själv i förarsätet oavsett vilken situation som uppkommer med en kund. Så håll hårt i ratten där jag är övertygad ni inom kort kommer att lyckas med den bedriften. Dessutom utan att förstå ni kommer att köra i diket med full fart och bara hoppas kunder läser detta för deras eget bästa innan de blir överkörda på vägen…
ALDRIG mer JBIL Täby
J bil svarar:
Vi har en pågående dialog med den aktuella kunden och vi har i dag olika syn på ärendet. Med respekt för detta väljer vi att ha dialogen direkt med kunden och inte i några andra kanaler.
Köpte en ny Peugeot 3008 på J Bil i Haninge, fick problem redan från början med både det ena och andra. Servisen på J Bil i Haninge är under all kritik, folk är nonchalanta, ignorerar en och är oförskämda. Kommer aldrig att köpa en bil där igen.
Lämnat in bilen för enkel lagning via försäkringsbolag. Har nu väntat i 3 månader utan åtgärd då bildelen inte är leveransklar. När man väl lyckas få tag på personal, får man ett trevligt bemötande. Men, aldrig igen detta märke och aldrig igen JBil.
Sedan dom slutade med Mazda så har det gått åt pipsvängen. Vi ska nog sluta serva våra bilar hos dem.
Att ledningen fortfarande står rakryggade och skrattar åt sina kollegor som får sparken på orimliga grunder är för mig ett mysterium.
Man får hoppas på karma
När jag är klar med mitt leasingavtal kommer jag aldrig sätta min fot där igen. Personalen är ointresserad och vad se än gör så blir det fel. Från tidsbokning till reparation till borttappade bilnycklar. När kunderna märker av hur illa det är då har det gått långt.
Fler har sagt upp sig även idag.
Tror det blir svårt för KW Bruuns ledning att införliva och bedriva sin toxiska verksamhet hos J Bil på distans från Malmö. Hoppas kunderna också förstår och väljer andra varumärken hos en annan återförsäljare med sunda värderingar istället framöver.
När KWB fick info om denna artikel så vart det liv i luckan och man börjar maila ut om mötesboknigar om framtiden. Så dags nu när alla mina bra kollegor har tvingats lämna..
Det här är det värsta företag jag jobbat för någonsin sen KWB tog över.
Personalpolitik finns inte överhuvudtaget.
Folk tar ut sparpengar för att klara sig.
KW Bruun har skitit i de blå tror jag.
Han driver företaget i botten!
Det var inte bra innan men tyvärr ännu sämre nu måste jag säg. När man lämna in bilen för service/ felsökning så är det alltid nåt annat som gick sönder. Bilen är bara 6-7år gammal, 5008 GT. 1 år kvar på service avtal sen aldrig mer JBil
Under mina år i branschen har de senaste åtta månaderna med KWB i spetsen varit de sämsta… personalpolitik som liknar nåt ur en handbok från 1800-talet och noll känsla för människor..
Som kund anlitat JB i .mkt
dålig erfarenhet.Lämn.in vår bil
för att handbromsen låst sig i kylan o tänkte att det var bra att
Få servicen gjord på samma gång.
Fick samtal om att bilen var fixad,klar att hämta redan samma
e.m. när vi kom dit var bara servicen gjord.Ridå,dom hade inte
tid! Vi fick värma broms.för att överhuvudtaget ta oss därifrån.
Snajdiga killar som gick runt i svarta uniformer m röd text JB.
Massor av bilar överallt o jättehögt m.snö inga p-platse,överfullt.
Vi fick vända oss till en lokal verkstad.dom fixade bromsarna.
ALDRIG MER JB bil!!!!!!
Man hade hoppats på att det blev bättre efter inlägget, men det är ännu värre nu.
Hoppas verkligen att man kan hitta ett nytt jobb. Ledningen vill att man ska hamna hos kronofogden och ta sitt liv.