Nyheter | 2026-01-12

Tre röster om Automässan

På onsdag är det dags för Automässan i Göteborg! Ta del av tre röster om allt som händer på mässan.

Jan Nilsson, affärsansvarig Automässan, är förväntansfull inför årets mässa.

Vad tycker du om Automässan?
– Automässan är en kronjuvel! Tyngden av att vara Nordens största mötesplats för motorbranschens service- och eftermarknad – som vi arrangerar i uppdrag av branschen – är något jag verkligen är stolt över. Det är fantastiskt att se hela branschen samlas och att det satsas så mycket på både montrarna och innehållet i seminarieprogrammet.

Vilka avdelningar brukar vara särskilt omtyckta?
– Eftersom vi inte grupperar utställarna i traditionella avdelningar finns det guldkorn att hitta i alla hallar, helt beroende på vilket område man själv är intresserad av. Besökarna uppskattar bredden – allt från reservdelar och verkstadsutrustning till digitalisering, plåt, lack och däck och mer därtill.

Blir det några nyheter i år?
– Ja, den stora nyheten är vårt nya område “Prova på branschen”. Verkstadslivet handlar inte längre bara om olja och muttrar – i dag är datorn lika självklar som domkraften. På Prova på branschen får besökarna känna hur modern fordonsteknik faktiskt funkar: koppla upp, analysera data och felsök digitalt, och jämför med det traditionella hantverket som fortfarande är branschens ryggrad.

Vad får man inte missa?
– Man får absolut inte missa Prova på-området – det tror jag blir en riktig höjdpunkt. Sedan tycker jag att man ska ta sig tid att ta del av alla nya tekniklösningar, särskilt inom digitalisering, hållbarhet och elektrifiering. Och så har vi några riktigt stora montrar där man nästan kliver rakt in i framtidens verkstad.
– Jag vill också slå ett extra slag för det kostnadsfria seminarieprogrammet, som i min mening är riktigt spännande i år. Bland annat lyfts teman som Har kunden alltid rätt?, Ledarskap & gruppdynamik med Jesper Berlin – känd från Elitstyrkans hemligheter – samt Säkerställa underhållsförmågan i totalförsvaret. Detta och mycket mer finns att ta del av under de tre dagar som seminariet pågår.

Någon utställare som blir särskilt intressant att besöka?
– Jag nämner inga specifika, men utifrån intresse hittar man alla marknadsledande företag som visar det senaste. Och jag kan avslöja att en utställare beställt 700 prinsesstårtor – bara en sådan sak inbjuder ju till ett besök! Och om ni letar efter framtida personal bjuder Transportföretagen in och introducerar branschen, intresset är rekordstort. Det är över 1 400 gymnasiestudenter som har bokat sig för att besöka mässan.

Viktor Ståhlkrantz är försäljningschef på Car-o-liner, ett av de företag som visar upp sig på Prova på branschen.

Ni deltar i den nya avdelningen Prova på branschen, berätta!

 – Car-o-liner har under många år engagerat sig i skolor och gymnasieutbildningar, eftersom vi vet hur viktigt det är att ge eleverna rätt stöd och insyn i skadebranschen. När vi fick höra om möjligheten att delta i Automässans nya koncept tog vi snabbt beslutet att vara med. 

Vad får besökarna göra hos er?

– I vår prova på-monter får man prova att ytrikta bucklor med hjälp av lim – ett vanligt moment i dagens skadeverkstäder som bygger på modern och skonsam teknik. Vi kommer även att arrangera en tävling i att montera en fixtursats, där dagens snabbaste deltagare vinner pris.

På plats finns vår utbildningsavdelning tillsammans med tekniker som gärna svarar på frågor om yrket och framtidsmöjligheterna i branschen.

 – Utöver Prova på-området kommer vi självklart även att ställa ut i vår huvudmonter B06:22, där vi visar upp våra senaste nyheter och lösningar.

Vad hoppas ni få ut av ert engagemang?
– Behovet av fler tekniker är stort, och det här är ett utmärkt tillfälle att inspirera nästa generation och samtidigt visa hur modern bilreparation går till 2026. Vi vill visa upp våra system och lösningar för nyfikna elever och ge dem en konkret bild av hur spännande och brett yrket faktiskt är. 

Johanna Linder ser fram emot att möta 1 400 ungdomar.

Tidningen Motorbranschen och MRF delar monter med Transportföretagen och Sveriges bilåtervinnares riksförbund, SBR. Där kommer vi att ha en tävling varje dag samt ordna miniseminarier, där vi tar upp intressanta branschfrågor och intervjuar aktuella personer.

Johanna Linder, projektledare på Transportföretagen, berättar vad som händer för deras del i montern och på mässan.

 – Runt 1 400 elever och yrkeslärare besöker mässan och vi bjuder in alla åk 2- och 3-elever från fordonstekniska programmet på gymnasiet. Vi startar med en snabb introduktion där eleverna hälsas välkomna till branschen och får veta vad Automässan handlar om. Vi berättar om nyheten ”Prova på branschen” och var de kan tävla.

– Vi arrangerar också en tävling där en klass varje vardag under mässan kan vinna 20 000 kronor, för att användas till skolan eller klassen på bästa sätt. Vinstpengarna kommer från Transportföretagen, FVU och Svenska fordonsbranschen.
– Nytt för i år är våra korta introduktioner av motorbranschen för nya målgrupper; arbetssökande och yrkesväxlare, samt studievägledare och jobbcoacher, för att ge dem bättre koll på motorbranschen. Vi träffar dem fredag klockan 14 samt lördag klockan 11. Det blir fullt ös hela tiden!

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

EBD • Annons

En riktigt bra däckaffär

Vuxit ur däckhotellet? Eller saknar ni däck­hotell, men vill inte tappa däckkunderna? Det finns en lösning!

Relaterade artiklar